A majdnem három hónap alatt, mióta itt vagyunk, ez lesz a harmadik alkalom, hogy óévet búcsúztatunk és újat köszöntünk.
Ezalkalommal a kínait.
Keverednek a kultúrák, újabb ékes bizonyítéka ez a sokszínűségüknek, no meg annak, hogy mennyire szeretnek mindent megünnepelni. Nekem személy szerint pedig két dolog miatt is érdekes, egyfelől, mert a kínai horoszkópot legalábbis az állatjegyeket ismerve az újév egyik momentuma, hogy az egyik jegy a másikat váltja mélyen ismerős, míg mindez összekapcsolódik azzal, hogy a legkisebbünk már a nyúl évében születik. Mostanában pedig lépten nyomon ebbe a kedves, puha, szeretetre méltó állatfigurába botlok.
Titkon arra készültem, hogy lesz egy erős sárkány gyermekünk, ha a tervek szerint a 2012es évet kivárta volna, ezzel szemben egy aprócska nyúl egészen más... Hát most kapom mindenfelől a megerősítést, hogy így jó ez.
Másfelől pedig az ünnepre való készülődés, a szokások megismerése nagyon izgalmas. Akaratlanul is részese lesz az ember, hiszen bármerre jár, mindenhol kint vannak a dekorációk, kínai zene szól, lampionokkal és mandarinnal van tele minden... vagyis úgy tanulunk, hogy mégcsak oda sem kell figyelnünk.
Nos a kínai ünnep nem hazudtolja meg azokat, akiknek ez a legfontosabb. Számomra minden egy kicsit túlzott, bár arra gondolva, ahogyan mi ünnepeljük az újévet, talán meg sem engedhetném magamnak, hogy elcsodálkozzak, vagy minősítsek, így nem is teszem. Mindenesetre a dekorációk minősége, színvilága, töménysége nekem sok. :)
Minden pirosban és aranyban, esetleg rózsaszínben úszik, a bevásárló központok (csakúgy, mint karácsony előtt, de azt szépnek láttam) töménytelen mennyiségeben úsznak a cirádás, virágos, hatalmas masnis dekorrengetegben. Mindezt félretéve feltűnő, hogy ez az ünnep a gazdagságról szól.
Erre vonatkozik a rengeteg arany, és egy csomó szokás is.
Például az ismerősök ilyenkor nagy doboz (megfelelő színekkel, mintás, tele szimbólumokkal dobozba csomagolva) mandarint kapnak ajándékba. Mi egyik nap a bejárati ajtó előtt találtunk egy hatalmas dobozt, az ingatlanosunk hozta... Nyilván illik viszonozni.
A mandarin is a gazdagság jele, ennek ajándékozása is a meggazdagodást szimbolizálja. (Mint nálunk a lencseevészet elsején pl...)
Rengeteg mandarinfát lehet kapni, és hatalmas ajándékcsomagokat, tele édességgel és a narancsszínű gyümölccsel.
A munka világában is van több szokás is, Dani az elmúlt héten pl. újévi ebéden vett részt, ilyenkor szokás elmenni, és nagyokat enni, miközben az ünnepi asztal szintén tele van jelképekkel, ezekről ő tudna többet mesélni. A pénzhez, gazdagsághoz tartozó, nekem kicsit furcsa szokás, hogy a főnőknek illik ilyenkor a közvetlen beosztottakat megajándékozni, az erre az alkalomra külön kapható tetszetős kis bortékokban. Mint a húsvéti locsolás alkalmával... Sok helyen ezt saját zsebből állják a "nagyok", Daniéknál mindez szimbolikus csak, így a cég kifizeti. És mert a piros a szín, a borítékba a tizes került, ami nem nagy összeg, de ha valakinek mondjuk harminc beosztottja van, az már tetemes.
Hanna az oviban egy hete mindenféléket ragasztott a többiekkel, és a héten minden nap egy kicsivel több dekoráció került a falakra. Volt olyan nap, amikor csupa csillámpor volt a közös alkotástól. Bár még nem jártunk oda karácsony előtt, ez a készülődés nagyon komolynak tűnt nekem, és nagyon jó volt látni, ahogy Hanna kezd étreni valamit a helyiek szokásaiból. (ugyanakkor nyilván nagyon sajnálom, hogy itt nincs farsang, és húsvéti locsolkodás... hacsak mi be nem vezetjük)
Kedden lesz a napja, aztán 15 napig tart az ünneplés, ezalatt felkerekedik mindenki, és utazik, rokont látogat. Csütörtökön és pénteken munkaszüneti nap lesz, az oviban pedig két hét szünet van mától. Tervezzük, hogy elmegyünk és meglátogatjuk a legrégebbi kínai városrészt Melakában, de természetesen szállás már nincs...
Boldog újévet minden kínainak, a poszt címe is ezt jelenti... kiejteni persze nem tudom :)
Tidak ada komentar:
Posting Komentar